Czym jest Vitality Flossing?

czwartek, 27 październik 2016

Vitality Flossing to koncepcja terapeutyczna polegająca na połączeniu celowo dobranych testów terapeutycznych z odpowiednio zastosowaną kompresją uzyskaną poprzez nałożenie specjalnej taśmy lateksowej Artzt® Vitality Floss na wybraną okolicę ciała. Poprzez pasywne i aktywne ruchy danej części ciała w czasie kompresji proces leczenia może zostać przyspieszony.

Metoda stosowania taśm w celu uzyskania kompresji opracowana została przez amerykańskiego fizjoterapeutę dr Kelly-ego Starreta w 2013r. w San Francisco. Pierwszą nazwą tej terapii to „VooDoo Flossing”. Jej pierwszy opis znalazł się w książce o nazwie „Bądź sprawny jak Lampart”. Określenie VooDoo Flossing zostało nadane tej metodzie ze względu na to, iż nie istniały żadne badania naukowe wyjaśniające skuteczność i zasadność używania flossbandów w celach terapeutycznych.

Od 2014 roku Flossing stał się bardzo popularną metodą stosowaną w Niemczech. Metoda ta wymagała jednak usystematyzowania, którego podjęli się niemieccy fizjoterapeuci sportowi Dominik Suslik oraz Sascha Seifert, którzy przez następne lata prowadzili własne badania oraz zbierali doświadczenia dotyczące wykorzystania taśm Artzt® Vitality Flossing w celach terapeutyczno-treningowych. Podczas swojej praktyki często prowadzili terapię z zawodowymi sportowcami u których występowały takie objawy jak: zmniejszenie zakresu ruchomości, dolegliwości bólowe, zmęczenie mięśni lub przeciążenia spowodowane źle dobranym treningiem.  Fizjoterapeuci po wprowadzeniu metody Flossingu zauważyli, iż nastąpiła znaczna poprawa stanu badanych osób, w szczególności zwiększenie zakresu ruchomości oraz redukcja odczuć bólowych. Wnioski wyniesione przez Dominika Suslika oraz Saschę Seiferta mogą sugerować, iż niezwykle ważnym oraz zasadnym jest wykorzystanie taśm Artzt Vitality Flossing zarówno  na poziomie sportu wyczynowego jak i na poziomie amatorskim. W najlepszych ligach świata stosowanie Flossingu stało się jednym z podstawowych rodzajów terapii i treningu. Flossing stanowi także doskonałą formę przygotowania do pokonywania dużych obciążeń. Stosowany przed sesją treningową może w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko kontuzji. Po zdjęciu kompresji następuje odczucie odciążenia oraz rozluźnienia.  Podsumowując terapia i trening z wykorzystaniem Artzt® Vitality Flossband pozwala na przyspieszenie procesu regeneracji, zwiększenie zakresu ruchomości oraz redukcję odczuć bólowych. W dużym uproszczeniu możemy przyjąć, iż im mocniej napięta zostanie taśma tym lepszych efektów terapii możemy się spodziewać.

Vitality Flossing to bardzo intensywna metoda terapeutyczno-treningowa będąca doskonałą kombinacją:

-terapii

-treningu

-redukcji bólu

-zwiększania zakresu ruchomości

-rehabilitacji

-prewencji

-regeneracji

-przyrostu siły mięśniowej

-odnowy biologicznej

-aktywacji

 Jaki jest cel stosowania Vitality Flossing?

Profesjonalni sportowcy szukają najlepszych metod treningowych i terapeutycznych w celu zabezpieczenia wysokiego poziomu swoich umiejętności i zapewnienia odpowiedniej wydajności swojego treningu. Począwszy od klasycznej form terapii, poprzez terapię manualną, aż do osteopatii istnieją różnorakie metody leczenia, jednak ich skuteczność zależna jest od umiejętności terapeuty oraz częstotliwości zabiegów. Odpowiedzią może być Vitality Flossing, który jest łatwą, szybką, a zarazem bardzo efektywną metodą terapeutyczno-treningową.

 Koncepcja Artzt® Vitality Flossing .

 Pierwszą kwestią, o którą pytamy każdego pacjenta jest to co go do nas sprowadza oraz jaką dyscyplinę sportu lub jaki rodzaj aktywność fizycznej uprawia. Staramy się dowiedzieć w jakim segmencie ciała odczuwa ból, a w jakim ograniczenia ruchomości, a także które z tych objawów są największym problemem.

Posiadając taką wiedzę możemy skupić się na określonych testach diagnostycznych. Każdy z pacjentów otrzymuje kartę pacjenta, na której sam zaznacza informacje o dolegliwościach. W przypadku braku dolegliwości bólowych zajmujemy się jedynie ograniczeniami ruchomości. Gdy występuje ból koniecznym jest przeprowadzenie wywiadu i wykluczenie przeciwwskazań do stosowania Vitality Flossing.

 Podstawowe przeciwwskazania do stosowania Vitality Flossingu:

-niejasny status nowotworowy,

-niewydolność sercowa,

-wirusowy stan zapalny,

-alergia na lateks,

-zakrzepica żył głębokich,

-łuszczyca,

-neuralgie,

-złamania,

-zakrzepica,

-odmowa pacjenta,

-zażywanie leków rozrzedzających krew,

-pęcherze na ciele,

-duże obrzęki

-chroniczne stany zapalne,

-zakwaszenie organizmu

-otwarte rany,

-zmiany alergiczne skóry,

-astma,

-ciąża

-stan gorączkowy

-żylaki

-zaburzenia funkcjonowania tarczycy

 

 Artzt Vitality Flossing to koncepcja oparta na tzw. SWATT

 S- Screening

W- Wrapping

A- Aktywacja

T- Trening

T- Terapia

 Screening oznacza 20 ściśle dobranych testów terapeutycznych oceniających zakres ruchomości oraz jakość wzorca ruchowego. Testy zaproponowane w koncepcji Vitality Flossing są łatwe zarówno w wykonaniu jak i w przekazaniu przebiegu testu pacjentowi lub zawodnikowi. Każdy test składa się z pozycji wyjściowej, opisu ruchu oraz pozycji końcowej. Zadaniem pacjenta jest wykonanie określonego testu w możliwym zakresie ruchomości. Każda nieprawidłowość podczas testu, np. zmniejszony zakres ruchomości, ruch według nieprawidłowego wzorca, niesymetryczny ruch oznacza, iż wynik testu jest negatywny. Screening może zostać zastosowany zarówno podczas rehabilitacji jak i w treningu. Może także służyć jako narzędzie do oceny zakresu ruchomości poszczególnych części ciała. Naszym zaleceniem jest, aby screening przeprowadzać nie tylko na tych częściach ciała które zostały zaznaczone na karcie pacjenta, ale także na sąsiadujących stawach lub grupach mięśniowych. Spowodowane jest to tym, iż często nie jesteśmy w stanie przyporządkować bólu do jednego określonego punktu. Początkowo zalecamy pracować  maksymalnie z 3 testami. Czas przeprowadzenia testów to 3-6 min. Na każdy screening powinniśmy zaplanować 30-60 sekund. Jeżeli na karcie pacjenta zaznaczyliśmy więcej niż 3 części ciała powinniśmy jeszcze raz przeanalizować przyczynę ich powstania. Testy screeningowe powinny być przeprowadzone zarówno przed jak i po terapii Vitality Flossing. Jest to niezwykle istotne w celu porównania wykonania konkretnego ruchu przed i po terapii.

 Kolejnym etapem w tej koncepcji jest Wrapping czyli owijanie taśmą flossband wybranej grupy mięśniowej lub stawu.

Czym jest Flossband?

Oryginalne taśmy Artzt® Vitality Floss wykonane są z różnych materiałów, do których należą lateks oraz naturalny kauczuk. Klasyczny Flossband ma długość 2 m jednakże do zastosowania na większe okolice np. klatki piersiowej, miednicy lub umięśnionego uda przydatne są także taśmy o długości 5 m. Szerokość taśmy Vitality Floss to 5 cm. Taśma do stosowania na palce dłoni lub stóp mają długość 1 m oraz szerokość 2,5 cm. Grubość materiału z jakiego wykonany jest flossband wacha się od 0,8 do 1,5 mm. Taśma stosowana w Vitality Flossing nie jest idealnie gładka. Rozwiązanie takie zaproponowano, aby poszczególne warstwy taśmy nie przesuwały się między sobą. Flossband charakteryzuje się dużą rozciągliwością i wytrzymałością. Aby zapewnić optymalne działanie powinna być aplikowana bezpośrednio na skórę. Taki rodzaj aplikacji wymaga dbałości o jej czystość poprzez regularną dezynfekcję lub mycie. Zaleca się, aby każdy pacjent posiadał swoją własną taśmę Vitality Floss.

 Po odpowiednio przeprowadzonym Screningu następuje Wrapping podczas którego owijamy daną część ciała taśmą floss. Naprężenie taśmy i kierunek ciągu zależny jest od celu terapeutycznego oraz od wyniku testu Hands ON/ Hands OFF. Taśma jest zawsze owijana od części dystalnych do części proksymalnych. Pierwsze owinięcie tzw. kotwica zakładana jest przy delikatnym napięciu taśmy i polega na mocnym zaczepieniu taśmy w punkcie początkowym- pokrycie warstw 100%. Każda następna warstwa pokrywa poprzednią w ok. 50 %. Siła naciągu zależna jest od danego przypadku oraz celu terapeutycznego i nie jest równomierna. W niektórych przypadkach większe naciągnięcie stosowane będzie na części bocznej, a w innych na części przyśrodkowej danej okolicy.

Następnym etapem jest aktywacja, w skład której wchodzą ruchy izolowane wykonywane przez samego pacjenta, początkowo bez oporu, a następnie z wykorzystaniem oporu np. taśmy Thera-Band®.

Po przeprowadzeniu aktywacji rozpoczynamy trening. Z ruchów izolowanych przechodzimy do kompleksowych wzorców ruchowych. Stosujemy tu także obciążenia.  W zależności od okolicy mogą to być np. przysiady, wyskoki, wykroki.

Ostatni element koncepcji SWATT to terapia podczas której terapeuta używa sowich manualnych zdolności i wykonuje różnorodne techniki terapii manualnej np. trakcja, kompresja, masaż poprzeczny

Etapy od Wrappingu poprzez aktywację, trening aż do terapii powinny zająć maksymalnie 5 minut.

Końcowy etap stanowi Re-test, który pokaże efekty prowadzonej terapii.

Flossing- Mechanizmy Działania:

Głównym celem Flossingu jest przyspieszenie procesów leczenia i regeneracji powięzi oraz mięśni a tym samym skrócenie czasu rehabilitacji a także zapobieganie powstawaniu kontuzji.

Efekt prowadzonej terapii Vitality Flossing to :

-polepszenie zakresu ruchomości w stawach

-polepszenie rytmu wykonywania ćwiczenia

-przyspieszenie regeneracji mięśni po treningu

-mobilizacja ślizgu powięzi

-redukcja bólu

-polepszenie ukrwienia danej okolicy

-lepsze zaopatrzenie tkanek w tlen oraz lepsza przemiana materii

-polepszenie koordynacji

-uelastycznienie mięśni

-możliwość stosowania większych obciążeń

-polepszenie wzorców ruchowych

Do dnia dzisiejszego nie powstały jeszcze żadne badania naukowe wyjaśniające mechanizmy skuteczności działania flossingu. Jesteśmy świadomi, iż tłumaczenia teoretyczne nie zostały precyzyjnie określone, w artykule przedstawiamy jedynie nasze doświadczenia praktyczne związane z Vitality Flossing.

Działanie: zwiększenie zakresu ruchomości (powięź, stawy, mięśnie)

Powięź otacza całe ciało. Osłania poszczególne części ciała, budując podstawę do przyspieszenia procesu leczenia.  Powięź to bardzo dobrze unerwiona struktura, szczególnie duża liczba receptorów znajduje się w jej zewnętrznej warstwie. Ta część tej struktury, ze względu na swoją dużą powierzchnię szczególnie narażona jest na powstawanie stanów zapalnych. Poprzez kompresję, którą uzyskujemy w czasie terapii z użyciem Vitality Flossing możemy wpłynąć na ten mechanizm. Nasze obserwacje pokazały, iż Flossing pomaga w likwidacji obrzęków oraz stanów zapalnych. Celem terapii jest szybkie odprowadzenie chłonki do układu limfatycznego oraz lepsze odżywienie tkanek.

Taśma szczególnie intensywnie wpływa na zewnętrzną warstwę powięzi, która jest w sposób bezpośredni połączona ze skórą. Zastosowanie kompresji i ruchu pozytywnie wpływa na mechanikę pojedynczych stawów, ślizg powięzi oraz ustawienie poszczególnych stawów względem siebie.

Dzialanie: zmniejszenie dolegliwości bólowych

Ból jest nieprzyjemnym sensorycznie efektem mogącym następować po kontuzji.

Kompresja, którą uzyskujemy poprzez użycie taśmy flossband odgrywa kluczową rolę podczas stymulacji mechanoreceptorów. Odczuwają one ucisk oraz naprężenie, skutkiem czego jest regulacja napięcia mięśniowego. Stymulacja mechanoreceptorów wpływa na odczucie bólu poprzez stymulacje nocyceptorów-  receptorów bólu.

Działanie: Mikrokrążenie

Stan zdrowia, proces starzenia i możliwości komórek zależą w dużej mierze od działania mikrocyrkulacji krwi i limfy. W procesie mikrocyrkulacji bierze udział 75% całej krwi, która znajduje się w małych naczyniach- kapilarach. Mikrokrążenie ma ogromny wpływ na organizm człowieka: tworzy potężne rezerwy krwi, wpływa na ciśnienie, transportuje tlen i substancje odżywcze do komórek. Uważamy, iż wykorzystanie terapii Vitality flossing ma bardzo pozytywny wpływ na te mechanizmy. Podczas założonej kompresji dochodzi do znacznego obniżenia zawartości krwi w kapilarach. Czas trwania takiej kompresji to 2-5 min, podczas których wykonujemy odpowiednie ćwiczenia. Po zdjęciu taśmy Flossband dochodzi do błyskawicznego przekrwienia danej okolicy, co w konsekwencji prowadzi do lepszego odżywienia tkanek i usuwania zbędnych produktów przemiany materii.

Autorzy: Józef Spałek, Maciej Skarwecki

TB Polska

www.flossing.pl

www.tb-polska.pl

32 3820690

TB Polska Sp. z o.o.

Gruzełki 19
42-600 Tarnowskie Góry

NIP: 645-23-03-392

Sąd Rejonowy w Gliwicach
KRS 0000158142
Kapitał zakładowy 50,000,00 PLN w całości opłacony

Nr konta:
PKO 10102023680000220205140894
NIP: 645-23-03-392
KRS: 0000158142 REGON: 278018906

 

Szybki kontakt

tel: +48 32 382 06 90
fax: +48 32 382 06 91

Szkolenia - Maciej Skarwecki
kursy@tb-polska.pl

Realizacja zamówień - Wioleta Skoczylas
zamowienia@tb-polska.pl

Internet, wyceny, obsługa Klienta - Łukasz Loskot
biuro@tb-polska.pl

Medi Mouse; Biacorpus
js@tb-polska.pl

Obserwuj nas w sieci